Registrace/
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
Sponzoři/
Snowpanic longboard & freeski shop
ONE 15
Snowboard Zezula
Snowbitch
Landyachtz Longboards
Cult Wheels
Loaded
Orangatang
Arbor Collective
Joker Cider
Hydroponic Clothing

Akce

CGSA Race – Makarov 2017

CGSA Race – Makarov 2017

For english see below ↓↓↓

 

Letos si poprvé zazávodíme na Makarově – trati důvěrně známé lokálním downhill crews, kterou jsme otestovali i my v rámci loňské série MČR. O tom, jaké to bylo si můžeš přečíst, anebo rovnou kouknout na video.

 

Makarov je svižný run s velkými zatáčkami na obě strany hned na začátku, po kterých následuje svižná rovinka do série sweeperů zakončenou zrádnou pravou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Makarově si závoďáci, kteří jsou plní energie po zimní přípravě, konečně můžou vyzkoušet nově pokoupený gear, aerohelmy a updatovaný tuck. Volným jízdám bude tradičně věnována sobota a v neděli už se ukáže, čí helma je nejrychlejší.

 

Neznamená to ale, že by tahle silnička byla nějak zvlášť nebezpečná. Užijí si jí i jezdci, kteří na bednu nemíří. Pokud nebudeš hrotit zatáčky v tucku a držet rovinky do poslední chvíle, můžeš si bez problémů udržet rychlost, ve které se budeš cítit dobře. Bezpečnost jezdců je naší prioritou, proto zaručujeme balíky v zatáčkách i přítomnost zdravotnické služby. Pro jistotu, znáš to…

 

Druhý květnový víkend 13.5. – 14.5. se na vás těšíme na Makarově u Strakonic v Jižních Čechách. Kemp je měkký, pivo bude.

 

Aktuální informace o registraci najdeš časem na facebook události.

 

Specifikace:

 

Datum: 13.5. – 14.5.

Délka: 2,2 km

Max speed: 75–80 km/h

GPS kemp (start): 49.233446, 13.805680

Trať na findhills: http://fdhl.co/2kzJfhj


The first event of the 2017 race season is going to be located in the southern region of Czech Republic on a smooth 2,2 km long track with big left and right hairpin and a straight section throwing you into a pair of chicanes in speeds ranging from 70 to 80 km/h.

The course is a favorite of local crews which we want to thank for helping us organizing the event last year. Feel the vibe of the 2016 race in the video.

 

For many central Europe guys it will be a first chance to try out their fresh downhill gear they got off-season in proper race conditions. So be prepared for the glossy lids, CNC everything (remember giving your friend a high five? Forget it, that is so 2016, now you give a K5) and suits tighter than ever before.

 

If you want to race hard, this track will serve you well (and the czechs are eager to race you, we can ensure that) but if trophy hunting isn’t really your thing you won’t be disappointed either. Just not holding your tuck to the last moments will ensure you a safe speed you will feel comfortable in. Don’t hesitate to come and skate even if you are not the fastest.

 

We are looking forward to seeing you on the hill the second weekend of May 2017. The campground is soft and we will have beer.

 

Be sure to subscribe for the facebook event page so you won’t miss any important info regarding the registration.

 

More info:

 

Date: 13.5. – 14.5.

Length of the track: 2,2 km

Max speed: 75-80 km/h

GPS camp (start): 49.233446, 13.805680

Course on findhills: http://fdhl.co/2kzJfhj

 


Místo: Kraselov, okres Strakonice
Autor: CGSA admin
Datum konání: 13. 05. 2017
Datum ukočení: 14. 05. 2017