Registrace/
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
PoziceJménoPříjmeníBodů
1 Jan Profous
2 Jakub Křovák
3 Petr Matouš
Sponzoři/
Snowpanic longboard & freeski shop
ONE 15
Snowboard Zezula
Snowbitch
Landyachtz Longboards
Cult Wheels
Loaded
Orangatang
Arbor Collective
Joker Cider
Hydroponic Clothing
CGSA Freeride – Seninka 2017

CGSA Freeride – Seninka 2017

For english see below ↓↓↓

Ideální na rozježdění

Na téměř 3 kilometrech hladkého asfaltu s výhledem na Králický Sněžník si po zimním spánku můžeš zopakovat, jakou nohou vlastně jezdíš dopředu, jak se poskládat do tucku a znovu si užít ježdění na uzavřené silnici. Se svými čtyřmi vracečkami je trať na česko-polských hranicích ideální na rozježdění, ať už jsi na Senince byl třikrát, nebo nikdy.

 

Jsi začátečník, pohráváš si s myšlenkou, že bys na longboardu chtěl vlastně jezdit rychleji, ale nemáš si to kde pořádně a v bezpečí vyzkoušet? Seninka je pro svojí nenáročnost a pohodovou atmosféru přesně takovou příležitostí. I přesto, že na freeride jezdí i zkušenější jezdci, nemusíš mít obavy ze zdržování, nejsou to závody.

 

Pondělí je svátek práce, a proto budeme jezdit tři dny za cenu dvou!

 

Po celé tři dny bude k dispozici uzavřená trať, pohodlné vývozy autobusy a večer rozjetá party, která prohřeje tamní chladné noci.

 

Registrace začína 13.4. . Pro aktuální info sledujt událost na fb.

 

Užitečné info:

 

Datum: 29.4. – 1.5.

Délka tratě: 2,9 km

Maximální rychlost: 60-65 km/h

GPS kemp: 50.216227, 16.921255

Trať na findhillshttp://fdhl.co/2lL23H4


Everyone likes coming back to Seninka. Whether you spent the last season fighting for IDF points on slopes of big mountains and you have been skating fast for several years or you just freshly got into downhill skateboarding. Seninka is a mellow track but even advanced riders return every year to enjoy a pleasant after-winter stretch.

 

Almost 3 km of smooth pavement in middle of beatiful forests with magnificent views (ok it’s not the Alps, but it’s still beautiful) is a perfect playground where you can remind yourself whether you are actually goofy or regular, how is the tuck thing done and enjoy an easy ride with friends of the last season (or make new ones right away). This track on Czech-Poland border with its four hairpins is a great way to get again into your downhill skateboarding game and get a headstart for the upcoming summer.

 

If you are a beginner who is already thinking of going faster, but you don’t have a safe place to try it out, be sure Seninka freeride is exactly what you are looking for.

 

In Czech Republic the 1st May is held as a public holiday, so we can skate three days for the price of two!

 

During the whole three days there will be a closed track, comfy bus uplifts and a great party set up for anyone who will not fall tired after day full of skating.

 

Registration is starting on 13.4. . Check the facebook event for updates.

 

More info:

 

Date: 29.4. – 1.5.

Length of the track: 2,9 km

Max. speed: 60-65 km/h

GPS coordinates of the camp: 50.216227, 16.921255

Course on findhillshttp://fdhl.co/2lL23H4

15. 03. 2017, CGSA admin